Oferta piekarska

 

 

Pieczywo jest jednym z podstawowych składników żywieniowych w diecie każdego człowieka, dostarczającym niezbędnych składników odżywczych, zaspakajającym potrzeby energetyczne organizmu. Dla nas jako producenta stanowi najważniejszy element kultywowanej wieloletniej tradycji. Zdobyte doświadczenie, poparte wieloletnią praktyką, pozwoliło nam na wypracowanie standardów wypieku pieczywa o najwyższej jakości. Aby pieczywo było pełnowartościowym artykułem spożywczym musi posiadać wysoką jakość organoleptyczną, fizykochemiczną i mikrobiologiczną. Można to uzyskać jedynie wówczas, jeśli do produkcji będą stosowane wyłącznie wysokiej klasy surowce takie jak: mąka pszenna i mąka żytnia, sól, drożdże, tłuszcze roślinne, cukier i wszystkie inne surowce ustalone w recepturze.

Drugim – bardzo ważnym czynnikiem decydującym o jakości pieczywa jest prawidłowy proces technologiczny polegający na odpowiednim przygotowaniu surowców np.: przesiewanie i napowietrzanie mąki oraz przejście poszczególnych faz niezbędnych do wytworzenia ciasta, formowania kęsów ciasta i poddawania ich procesowi wypieku.

Tradycyjne metody produkcji pieczywa żytniego i mieszanego zakładają wielogodzinne (około
40 godz) i wielofazowe (żurek – półkwas -  kwas - ciasto) prowadzenie ukwaszania mąki żytniej  do otrzymania naturalnego zakwasu. Oczywistym jest również fakt, że przebieg procesu fermentacji zakwasów i ciast winien odbywać się pod ścisłym nadzorem technologiczno- laboratoryjnym, z zachowaniem odpowiednich temperatur, konsystencji i czasów fermentacji.  Odpowiednio ukwaszone ciasto poddawane jest dzieleniu i formowaniu na kęsy, wkładane do foremek lub koszyczków i po „wyrośnięciu” (tzw. „końcowej fermentacji”) w specjalnych komorach fermentacyjnych, wypiekane jest w piecach, w odpowiednim czasie i temperaturze. Wypiek jest bardzo ważną fazą w procesie produkcji, ponieważ w czasie tego procesu z nieprzyswajalnego przez organizm ciasta tworzy się łatwo przyswajalny i wysokowartościowy produkt spożywczy – nasz chleb powszedni.

Pieczywo pszenne produkowane jest z mąki pszennej jasnej i gruboziarnistej, metodą jednofazową (ciasto) lub dwufazową (podmłoda – ciasto), z zastosowaniem do fermentacji drożdży, z dodatkiem soli, cukru, tłuszczu, mleka, maku, sezamu itp.

Metoda jednofazowa polega na połączeniu wszystkich składników przewidzianych recepturą.

Metoda dwufazowa polega na przygotowaniu podmłody z mąki wody i drożdży, jej fermentacji od 1,5 do 2,5 godz, następnie  dodaniu do podmłody pozostałej mąki przewidzianej recepturą, soli  ewentualnie tłuszczu, cukru, mleka, różnego rodzaju nasion.

 

Naturalny zakwas piekarski

Naturalny zakwas piekarski będący podstawą tradycyjnych metod wytwarzania ciasta stanowi mieszankę mąki żytniej i wody, poddaną wielofazowej, naturalnej fermentacji zachodzącej pod wpływem bakterii kwasu mlekowego i drożdży. Przebieg tej fermentacji wymaga zachowania odpowiednich parametrów tj.: właściwej konsystencji zakwasu, temperatury i czasu fermentacji. Dojrzały zakwas żytni charakteryzuje się specyficzną mikroflorą składającą się z kilku szczepów bakterii mlekowych. Dzięki ich działaniu uzyskuje się niepowtarzalny aromat i smak, wysoką wartość odżywczą oraz bezcenne właściwości pieczywa.

Prawidłowy wzrost i rozwój człowieka zależy między innymi od właściwego sposobu żywienia. Dostarczanie dla organizmu zróżnicowanych produktów, które zawierają zrównoważone proporcje składników pokarmowych, w tym pieczywa na zakwasie, ma duże znaczenie dla zachowania naszego zdrowia, formy i urody.